Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen TUR 2023'ün ikinci gününde 166,5 kilometrelik Kemer-Kalkan etabı geçildi.

Kemer'den start alan 24 takımdan 161 bisikletçi; Tekirova, Kumluca, Finike, Demre, Kaş'tan geçerek Kalkan'a ulaştı. Etap içinde zaman zaman kaçış grupları oluşsa da toplu bir finiş oldu. Son metrelerde Kazakistan'ın Astana takımından Cees Bol öne çıktı. Son metrelerde büyük bir atak yapan Belçika'nın Alpecin-Deceuninck takımından Jasper Philipsen, bitişe ilk sırada geldi.

İlk etabın da kazananı olan Philipsen'in 4.13.54'lük derecesiyle ilk sırada tamamladığı etapta, ikinci Hollandalı Bol, üçüncü ise İtalya'nın Green Project-Bardiani-Faizane takımından Luca Colnaghi oldu.

Bu zaferle Jasper Philipsen, genel klasman liderliğini sürdürdü.

Philipsen 17. etap zaferini elde etti

Belçikalı sprinter bisikletçi Jasper Philipsen, bu yılki 17. etap zaferine ulaştı.

Bu yıl Tour de France'da yeşil mayoyu kazanma başarısı gösteren 25 yaşındaki bisikletçi, Türkiye'ye 15 etap zaferi kazanarak geldi.

TUR'un ilk gününde Alanya-Antalya, ikinci gününde ise Kemer-Kalkan etaplarını ilk sırada geçen Philipsen, toplam etap galibiyeti sayısını 17'ye yükseltti.

Phillipsen, Tour of Türkiye öncesinde 17 etap zaferiyle dünyanın zirvesinde yer alan Sloven bisikletçi Tadej Pogacar'ı yakaladı.

Mayolar

TUR 2023'te genel klasman liderinin giydiği turkuaz mayo, Philipsen'de kaldı.

Sprint liderinin giyeceği yeşil mayo Phillipsen'in, tırmanış liderinin giyeceği kırmızı mayo ise Belçika'nın Bingoal WB ekibinden Lennert Teugels'in oldu.

Türkiye güzellikleri liderinin taşıyacağı beyaz mayo, Almanya'nın Bike AID takımında yarışan Hollandalı Wesley Mol'a geçti.

Üçüncü etapta tırmanış zamanı

Tour of Türkiye 2023'ün üçüncü gününde sporcuları zorlu bir tırmanış bekliyor.

Fethiye'de başlayacak üçüncü etapta sporcular 104,1 kilometre yol gidecek. Bisikletçiler, zorlu parkurda 50. kilometre ile 68. kilometre arasında yaklaşık 1000 metrelik tırmanış yapacak. Ardından sıfıra inecek sporcular, son 30 kilometrede yeniden 1937 metreye çıkacak.

"Kraliçe" etabı, TUR 2023'te genel klasman liderliği için belirleyici parkurlardan biri olacak.

Yollar kapanacak

TUR'un üçüncü etabı için Fethiye'de bazı yollarda trafik akışına izin verilmeyecek.

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun üçüncü gününde Fethiye-Fethiye (Babadağ) etabı yapılacak.

Dünyanın en iyi bisikletçilerinin mücadele edeceği "Kraliçe" etap için Fethiye'de Gaffar Okan ve Çarşı caddeleri ile İnönü, Atatürk, Süleyman Demirel, Karaçulha Mahallesi Atatürk, Karaçulha Mahallesi Dr. Devlet Bahçeli ve Karaçulha Mahallesi Cumhuriyet bulvarları trafiğe kesilecek.

Jasper Philipsen: Genellikle Türkiye Turu'nda ikinciliklere alışmıştım ama bu sene bu kural değişebilir

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda (Tour of Türkiye) ikinci etabın kazananı Belçikalı sporcu Jasper Philipsen, son anlarda vites hatası yapmasına rağmen güçlü rakibi Cees Bol'u geçmeyi başardığını söyledi.

İlk etabın ardından ikinci günde de finişi ilk sırada geçen Belçika'nın Alpecin-Deceuninck takımının 25 yaşındaki bisikletçisi, zorlu bir finiş olduğunu aktardı.

"Bugünkü, diğer düz finişlerden farklıydı. Normalde düz sprintler benim için uygundur. Ancak bugün Cees Bol'un bu tür finişlerde çok kuvvetli olduğunu biliyordum. Daha uzun süre yüksek güçte kalabilen bir kuvveti var. Bugün de çok güçlüydü. Onun kazanma şansı olduğunu düşünüyordum. Beni şaşırttı. Çok yakındık ama onu geçmeyi başardım. Finişe yaklaşırken atak yaptığında vites hatası yaptım. Artıracağım yerde azalttım ve tekrar değiştirmek zorunda kaldım. Kaybettiğim zamanı kazanmak için ekstra efor sarf ettim. Son çizgiye yaklaşırken onunda da çok kuvvetli olmasına rağmen geçebileceğimi hissettim."

Philipsen, Türkiye'de daha çok ikincilik yaşadığını söyledi.

"Genellikle Türkiye Turu'nda ikinciliklere alışmıştım ama bu sene bu kural değişebilir. Hala genç sayılırım ve öğrenmeye devam ediyorum. Kendimi geliştirebilirim. Daha az hata yapmaya çalışıyorum. Bu yarış özellikle sprinterlere çok güzel tecrübe kazandırıyor. Benim de daha çok kazanmamı sağlayan etkenler yaş ve tecrübedir."

Bu yıl 17 etap zaferiyle ilk sırada olan Sloven bisikletçi Tadej Pogacar'ı yakalayan Philipsen, "Aramızda tatlı bir rekabet var. Kendimizi motive etmek için bir meydan okuma." değerlendirmesinde bulundu.